Yanal Kayma Testi Nasıl ve Neden Yapılır?

Oto ekspertizde yanal kayma testi, araçların dinamik performansını ve yol tutuşunu ölçmek için kullanılan bir testtir. Bu test, araçların yanal yol tutuşunu ve yanal güvenliğini ölçmek için kullanılır.

Yanal kayma testi, genellikle bir skidpad veya yanal kayma pisti gibi bir yol testi alanında yapılır. Skidpad, bir yerde dairesel bir yol üzerinde yapılır ve araçların yanal gücünü ölçmek için kullanılır. Yanal kayma pisti ise, araçların yanal kayma oranını ölçmek için kullanılır.

Test sırasında, aracın hızı yavaşlatılır ve sonra tekrar hızlandırılır. Bu sırada aracın yanal kayması ölçülür ve araç test edilen hızda ne kadar yanal kayma yaptığı hesaplanır. Bu testler sırasında aracın ön tekerlekleri yön değiştirirken aracın arka tekerlekleri yön değiştirmez ve bu nedenle aracın yanal kayma oranı ölçülür.

Yanal kayma testi, araçların yanal yol tutuşunu ve yanal güvenliğini ölçmek için önemlidir. Bu testler, araçların yanal gücünü ve yanal kayma oranını ölçerek, araçların yol tutuşunu ve güvenliğini değerlendirmek için kullanılır.