Isofix’in Araçlarımızdaki Önemi

Özellikle son zamanlarda gündeme gelen gerekliliklerden dolayı Isofix sıklıkla duyduğumuz bir kelime haline geldi. Isofix’in araçlarımızdaki önemi konusuna değinmeden önce ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Isofix Nedir?

Isofix, bir otomobil içinde çocuk koltuğunun güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmış sistemdir. Isofix, ISO (International Organization for Standardization) tarafından belirlenen bir standarttır. Bu standart, çocuk koltuğu sistemlerinin arabaya güvenli bir şekilde sabitlenmesini ve çocukların güvenliğini sağlamayı amaçlar.

Isofix’in Araçlarımızdaki Önemi Yalnızca Bir Zorunluluktan mı Kaynaklı?

Elbette hayır. Söz konusu insan hayatı, özellikle de çocuklarımız olunca Isofix’in önemi, gerekliliğin çok ötesinde. Gelin detaylara yakından bakalım: Isofix sistemi, çocuk koltuğunun arabaya sabitlenmesi için iki adet metal ana kolu ve aracın arka koltuklarına yerleştirilmiş iki adet kancayı içerir. Çocuk koltuğu, bu ana kollar ve kancalar aracılığıyla arabaya sabitlenir. Bu sayede çocuk koltuğu güvenli bir şekilde arabaya sabitlenir ve hareket etmesi önlenir.

Isofix sistemi, çocuk koltuğunun arabaya sabitlenmesinde kullanılan standart bir yöntemdir. Görüldüğü gibi Isofix’in araçlarımızdaki önemi, göz ardı edilemeyecek kadar ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu nedenle Isofix sisteminde başroller olan kancaların ve kolların sağlam olmasına, başka bir deyişle; çocuk koltuklarının bütün standartlar dahilinde araçlarımıza yerleştirilmesine dikkat edelim.