Fren Ölçüm Değerleri Ne Olmalıdır?

Fren ölçümleri, aracın fren sisteminin performansını belirlemek için yapılan ölçümlerdir. Fren ölçümleri, aracın fren sisteminin ne kadar etkili olduğunu ve ne kadar güvenli olduğunu gösterir.

Fren ölçümleri, aracın ön ve arka frenleri için yapılır. Ön frenler, aracın hızını azaltmak için kullanılırken, arka frenler aracın dengesini sağlamak için kullanılır.

Fren ölçümlerinde standart değerler, aracın üreticisi tarafından belirlenir. Bu nedenle aracın üreticisi tarafından belirlenen değerler kullanılmalıdır. Genelde ön frenlerde %25-30 arası arka frenlerde %30-35 arası bir ölçüm değeri beklenir. Ancak, aracın kullanım amacı, yol şartları, yolculuk yapılan yolun uzunluğu, araç yükü gibi faktörlere göre bu değerler değişebilir.

Bu nedenle, aracın fren ölçümleri periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde tamir edilmelidir. Ayrıca aracın frenleri sadece servis veya yetkili bakım merkezlerinde değiştirilmelidir.

Etimesgut Oto Ekspertiz’de alacağınız 2. el aracın fren test değerleri TSE-HYB standartlarına sahip yetkili personel tarafından ayrıntılı bir şekilde kontrol edilir. İkinci el araç satın alırken uzman ekibimizden ekspertiz hizmeti almak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.