Baskı Balata Nedir?

Vites kutusu ile motor arasındaki gücü aktaran parçaya baskı balata denir. Gördüğünüz gibi baskı balata nedir sorusunun cevabı bu kadar kısa ve net. Peki adı sadece bu mu? Elbette hayır. Baskı balatanın diğer adı debriyaj balatasıdır. Debriyaja basıldığında motor ile vites kutusu arasındaki gücün kesilmesini sağlar. Böylece sürücüler kolayca vites değişebilir. Baskı balata parçası sayısı, aracın markasına ve modeline göre değişir.

Baskı Balata Nedir? Sorusunu Cevapladığımıza Göre…

Araçların baskı balatası zamanla aşınır. Özellikle agresif kullanımlar bu parçanın ömrünü azaltır. Bu tür durumlarda baskı balata değişimi yapılması gerekir. Parça sağlamsa motordan gelen hareket, parçalarına daha kolay iletilir. Parçanın aşınması ve bozulması halinde ise hareket verirken araç titremeye başlar. Gaza basıldığı halde araç hızlanmıyorsa bu durum baskı balatanın bittiğini gösteriyor olabilir.

Hızlı vites geçişleri için debriyaj pedalının sürekli aktif olarak kullanılması, bu parçanın ömrünü azaltır. Agresif kullanımlarda baskı plakası çabuk aşınır veya debriyaj arızaları bu parçanın işleyişini bozar. Bu tür durumlarda baskı balata değişimi bir uzman tarafından yapmalı, araç marka ve modeline göre orijinal parça kullanılmalıdır.